«Україна - моя
Батьківщина»
Мета:
- розширити
знання учнів про рідний край, про державні та народні символи України;
- формувати вміння працювати в групі, в парі;
- збагачувати словниковий запас учнів;
- виховувати почуття гордості за свою Батьківщину, любов до рідної держави.
Обладнання: плакати із зображенням Державних символів
України (герб, прапор), картки із завдання для роботи в групах, плакат на якому
зображено сонце, голуб, ножиці, клей, білий папір.
Хід уроку
І . Організаційний момент.
-
Любі мої діти! Вітаю вас с початком
навчального року. Бажаю наснаги, доброго настрою ,успіхів в навчанні .
ІІ . Повідомлення теми і мети
уроку.
Відгадайте загадку:
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша солов’їна,
Люби, шануй, оберігай
Усе що зветься …. (Україна)
- Сьогодні наш перший урок буде присвячений нашій
Батьківщині, мальовничій і чудовій Україні.
ІІІ . Робота над темою уроку.
1. Послухайте легенду про виникнення України.
Наша земля
(легенда)
Колись давно Бог створив
народи і кожному наділив землю.
Наші ж предки забарилися, і землі їм не дісталося. От вони прийшли до Бога, а
він у цей час саме молився, і вони не посміли йому щось сказати. Стали чекати.
Він їм запропонував чорну землю. «Ні»,- відповіли наші предки,- там уже живуть
німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам ту землю, що залишив
для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо її
берегтимете, то вона буде ваша, а коли ні – ворога».
Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до
сьогоднішнього дня. Країну свою
називають Україною, а людей –українцями.
- Ось так утворилася наша держава.
2. Робота в парах.
Прочитайте слова на картках (робота
в парах)
край українка батько
країна українець Батьківщина
Україна українці Вітчизна
- Назвіть групи слів –родичів.
- Які слова означають рідний край?
- Що таке рідний край? (Це той куточок, де людина народилася).
- А що для вас означає «рідний край»?
- Як інакше можна назвати рідний край? (Україна, рідна сторона,
Батьківщина, Вітчизна).
Наша родина – то вся Україна.
Адже в кожного з нас є часточка землі, яка найдорожча у світі, і де б ми не
були, ми завжди пам’ятаємо про отчій дім, про свою Батьківщину, про те місце,
де народились і виросли.
3. Слухання пісні «Рідний край»
(музика М. Ведмедеві, слова В. Кленца)
- Які почуття виникли, коли слухали пісню?
(Радість, повага, захоплення, гордість, любов до рідної землі,
ніжність.)
4. Робота в групах. Гра «Закінчи
прислів’я»
І група
Людина без
Батьківщини (як соловей без пісні).
Кожному
мила (своя сторона).
У бою за Батьківщину
і (смерть красна).
ІІ група
Наша Вітчизна
–як (квітка пишна)
Нема землі краще
,ніж (країна наша)
Батьківщина –
мати, (вмій за неї постояти)
ІІІ група
Без верби й
калини (нема України)
Та земля
мила, (де мати народила)
Всюди
добре, (а вдома краще)
Пояснити зміст
прислів’я.
5. Фізкультхвилинка
УКРАЇНА, ( діти
розводять руки по сторонах )
РІДНИЙ КРАЙ, (
піднімають руки догори )
ПОЛЕ, РІЧКА, (
повороти тулуба з розведеними по сторонах руками )
СИНІЙ ГАЙ. (
присідають )
ЛЮБО СТЕЖКОЮ ІТИ
( ходьба )
ТУТ ЖИВЕМО Я І
ТИ! ( за руки )
6. Державні символи України
Учитель: Україна
велика держава. Вона має свою Конституцію - Основний Закон, тобто правила, за
якими живуть українці.
Вірш «Конституція України» (учень)
Конституцію читають
Тато, мама і дідусь,
Я на неї теж дивлюсь,
Сторінки перегортаю.
Гарна книжка і цікава,
Всіх добра навчає
І дарує людям право,
Від зла захищає.
Скоро я навчусь читати
І сам прочитаю,
Бо вже дуже хочу знати,
Які права маю.
Тато, мама і дідусь,
Я на неї теж дивлюсь,
Сторінки перегортаю.
Гарна книжка і цікава,
Всіх добра навчає
І дарує людям право,
Від зла захищає.
Скоро я навчусь читати
І сам прочитаю,
Бо вже дуже хочу знати,
Які права маю.
24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України. Отже,
наша держава – незалежна, демократична, правова. Цього року нашій державі
виповнилося 25 років з того моменту, коли вона стала самостійною і незалежною.
Кожна незалежна держава має Державні символи.
- Які Державні символи має Україна? (Відповіді учнів)
(На дошці плакати з державними символами України)
1-й учень розповідає про прапор
України
Прапор України
Прапор — це певного кольору тканина, яку піднімають
на щоглі, просто вивішують чи розстеляють.
Кольори Державного Прапору
України — синій і жовтий. З давніх-давен українська земля була
хліборобським краєм. Синє море або небо над золотою нивою — зміст, який
нині вкладають у кольори Державного Прапору України. До Державного Прапора
України виявляють пошану, схиляючи голову чи вклоняючись, а часом і стають на
одне коліно. Військові віддають прапорові честь.
2 учень Прапор
Прапор — це державний символ
Він є в кожної держави;
Це для всіх — ознака сили,
Це для всіх — ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє — небо, жовте — жито;
Прапор цей оберігаєм,
Прапор свій здіймаєм гордо,
Він є в кожної держави;
Це для всіх — ознака сили,
Це для всіх — ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє — небо, жовте — жито;
Прапор цей оберігаєм,
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки вже — народом,
Українським, в Україні.
Ми навіки вже — народом,
Українським, в Україні.
Він — святиня, знають діти
Н. Поклад
Н. Поклад
3-учень Герб України
Великий Державний Герб України, згідно зі статтею 20
Конституції України, встановлюється з урахуванням малого Державного Герба, як
його головного елемента, і герба Війська Запорізького, і затверджується не
менше як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
19 лютого 1992 р. Верховною
Радою України ухвалена постанова «Про Державний Герб України», якою було
затверджено «Тризуб, як малий герб України» та, відповідно, головний елемент
великого герба.
Український герб - тризуб. Цей знак дуже давній. Він був на
нашій землі десятки тисяч років тому. Як символ, він означає дерево життя:
Батько - мати- дитина.
4-й учень ТРИЗУБ
Наш герб — тризуб. У ньому сила
Отця небесного і сина.
Уважно придивись до нього —
На Духа схожий він Святого,
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
В. Паронова
Наш герб — тризуб. У ньому сила
Отця небесного і сина.
Уважно придивись до нього —
На Духа схожий він Святого,
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
В. Паронова
5 учень
Державний Гімн України
Слово « гімн» грецького походження( похвальна пісня)
- урочиста пісня.
Гімн – це хвалебна пісня своїй Батьківщині, в
якій народ висловлює побажання бути вільними, щасливими. Слухають і виконують гімн стоячи.
Державний
гімн України — один з головних державних символів України поряд з прапором
і гербом. Державним гімном є перший куплет та приспів пісні «Ще не вмерла
України і Слава, і Воля» слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.
Офіційно його «Музичну редакцію» ухвалила Верховна рада України 15 січня 1992
року; слова гімну затверджено законом «про Гімн України» 6 березня 2003 року.
Ще не вмерла України ні слава, ні воля,
Ще нам браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці,
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положем за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Співають всі учні під музику.
8. Конкурс віршів про Україну.
(Нагадати: читати виразно, називати автора і назву вірша)
7. Побудова асоціативного куща.
Україна (моя родина,
звичаї, традиції, природа, суверенна, демократична, незалежна, правова….)
І\/ Підсумок
уроку.
Жити в мирі і злагоді це велике щастя . Зараз у нашій
країні іде війна. Трагічні події в Україні, починаючи з листопада 2013 року,
непокоять та не залишають байдужими жодного громадянина країни.
На дошці плакат «Ми за МИР, ні війні» Прочитайте
речення.
- Що нам треба
зробити щоб не було війни? (відповіді учнів)
Обведіть свою
долоньку на папері, виріжте за контуром (інструкція з ТБ), напишіть свої
побажання для України і наклейте на плакат. Нехай всі ваші побажання
здійсняться і Україна наша буде могутня, квітуча, багата.
-
Що вам сподобалося на уроці?
- Про що ви
дізнались нового?
-
Ви хотіли б ще більше знати про нашу державу?
- Хочу завершити наш урок уривком
вірша В Сосюри «Любіть Україну»
Любіть Україну,
як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у
сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Для нас вона в
світі єдина, одна
в просторів солодкому чарі…
Вона у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
в просторів солодкому чарі…
Вона у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
Любіть у труді,
у коханні, у бою,
як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою —
і вічні ми будемо з нею!
Комментариев нет:
Отправить комментарий